A villanykazán elektromos fűtőbetét(ek) segítségével fűti fel a vizet, tehát az elektromos energiát alakítja át egy az egyben hőenergiává (1 kWh elektromos árammal 1 kWh hőenergia adható le). A kazán beruházási és karbantartási költsége alacsonyabb, viszont fogyasztása nagyon magas. Az elektromos kombi kazán segítségével a fűtés, és a melegvíz ellátása megoldott, viszont nem képes hűtésre.
A hőszivattyú a külső környezetéből (általában levegő) felvett energiát hasznosítva, elektromos áram segítségével fűti fel a vizet. A hőszivattyú beruházási költsége magasabb, viszont a fogyasztása hozzávetőlegesen csak a harmada/negyede az elektromos kazánéval szemben. E rendszer esetében is megoldott a használati melegvíz előállítása, továbbá amennyiben mennyezet, fali-, vagy fan-coil fűtés kerül kiépítésre, az épület hűtésére is lehetőség nyílik.Fontos azonban tudni, hogy a radiátoros rendszer magasabb hőfokon dolgozik, mint egy padló-, vagy mennyezetfűtés, így magasabb elektromos fogyasztás várható, ebből kifolyólag több napelemre van szükség a fűtés teljes kiváltásához.
Fontos tudnivalók a levegő- víz hőszivattyúkról!
A levegő- víz hőszivattyúk olyan fűtőberendezések, amelyek a jövőt képviselik, ingatlanunk hűtése, fűtése szempontjából, és használati meleg vizünk készítésében. A megújuló energia szektorban is domináns a levegő -víz hőszivattyú. Nem mellesleg, a fűtőanyag-árak növekedése miatt is egyre népszerűbbek, mivel nagyon hatékonyak. Energia hatékony választás passzívház építkezésekor, épület felújításakor, új ház építésekor. A vonatkozó EU-s követelmények is kifejezetten ajánlják a hőszivattyús berendezések telepítését.
Telepíthető:
- Régi típusú családi házak radiátoros rendszeréhez,
- Meglévő padlófűtéshez,
- Passzívházakhoz,
- Új építésű ingatlanokhoz.
Amennyiben levegő- víz hőszivattyú telepítésén gondolkozik, minden esetben fontos, hogy szakemberrel egyeztessen, mivel minden ingatlan más és más adottságokkal rendelkezik!
Legtöbb esetben elengedhetetlen egy energetikus szakember megbízása az ingatlan felmérése. Fűtési rendszer korszerűsítésekor a legfontosabb szempont, hogy elvégezzünk egy hőveszteségi, hőszükségleti számítást, amely alapján megtudhatjuk, hány KW az ingatlan hővesztesége, és hány kW hőt szükséges termelnie a hőszivattyúnknak az ingatlan fűtéséhez.
Fontos tudnivaló a hőszivattyúk telepítésekor, hogy a készülékek méretezésekor lehetőségünk van egy és három fázisú készüléket is választani. A készülékek 3 fázissal mindig hatékonyabbak.
Hogyan fog üzemelni a hőszivattyúnk a téli időszakban?
Az összes forgalomban lévő hőszivattyú működési határa -20 és -25 fok közötti tartományban lett meghatározva a gyártók részéről. Azonban a vásárlók többsége minden esetben arra szeretné tudni a választ, hogy a választott készülék hatékonysága csökken-e, és ha igen, mennyivel. Szinte minden hőszivattyús berendezésben beépített elektromos fűtőpatron biztosítja, hogy a készülék alacsony hőmérsékleten is gazdaságosan tudjon üzemelni és hőt biztosítani az ingatlanunknak. Ekkor kerül szóba a COP vagy SCOP fűtési mutató.
De mi is az az SCOP, COP érték?
A gyártók által meghatározott fűtési mutató, amely megmutatja, hogy a készülék egy KW rendszerből felvett áramból mekkora mennyiségű hőt képes leadni a rendszernek. A jelenleg elérhető piaci kínálatból a legtöbb készülék 4, de akár 5-ös SCOP, COP értékkel is képes üzemelni. Ebből adódóan, minden vásárló a legmagasabb értékű mutatóval rendelkező készüléket szeretné megvásárolni. Amely nem fontos szempont, viszont fontos megjegyezni, hogy az ingatlan hővesztesége fogja meghatározni, hogy mennyire hatékony is a készülékünk. A magas SCOP, vagy COP érték akkor hatékony, hogyha a leadott hőmennyiség nem távozik azonnal az ingatlanból.
A készülékek egyik legfontosabb előnye minden szempontból, hogy kompatibilis a napelemes rendszerekkel. Ugye, milyen ígéretesnek hangzik, hogy a nap ingyen energiáját felhasználva képesek vagyunk hűteni és fűteni otthonunkban? Szinte mindenki erre vágyik. A cél nem elérhetetlen, sőt, kifejezetten kivitelezhető.
Télen akár integrált módon is használhatja, ha nagyon hideg van, akkor a fűtésre rásegíthet a központi cirko gázfűtés is, de kiépíthető teljesen hőszivattyús központi fűtés is. A hőszivattyús fűtési-hűtési megoldások automata rendszerek, a kültéri egység elfagyását meleg víz áramoltatásával, vagy elektromos fűtőbetéttel oldják meg. Így nem fagy be a hőcserélő és a csepptálca sem. A modern inverteres kompresszornak és motoroknak hála, nagyon jó hatásfokkal tudják az energiát hasznosítani.